چگونگی کنترل پوست چرب و روغنی

نویسنده: مصطفی حق دوست دسته: سایر تاریخ: دیدگاه: 0 بازدید: 102

پوست روغنی می تواند منافذ را مسدود کرده و منجر به افزایش برآمدگی آکنه شود ، اما پوست روغنی نیز مزایای بسیاری دارد. روغن به حفظ پوست کمک می کند و افرادی که پوست روغنی دارند دارای پوست ضخیم تر و چروک کمتری دارند. نکته اصلی ایجاد تعادل بین داشتن روغن زیاد و حفظ رطوبت طبیعی پوست است.

برای کمک به کنترل پوست روغنی ، متخصصان پوست نکات زیر را توصیه می کنند:

1. صورت خود را هر روز صبح ، عصر و بعد از ورزش بشویید و هنگام شستشو ، در شستشوی پوست خود کاملا دقت کنید که پوست کامل تمیز شود و آرایشتان کاملا پاک شود ؛ خاراندن پوست شما را تحریک می کند ، که می تواند باعث بدتر شدن آن شود.

2. محصولات مراقبت پوستی را انتخاب کنید که دارای برچسب “بدون روغن” و “غیرمولد کننده” باشند ؛ این بدان معنی است که محصولاتی که این برچسب ها را دارند از جمله : پاک کننده ها ، مرطوب کننده ها و آرایش ، منافذ شما را مسدود نمی کنند و باعث آکنه نمی شوند.

3. از محصولات شستشوی صورت ملایم و کف استفاده کنید و حائز اهمیت است که بدانید بسیاری از افراد بر این باورند که برای خشک شدن پوستشان باید از شستشوی قوی صورت برای پوستهای روغنی استفاده کنند ، با این وجود استفاده از شستشوی صورت خیلی قوی می تواند باعث تحریک پوست شما و افزایش تولید روغن شود، در عوض به دنبال شستشوی صورت ملایم باشید و از پاک کننده های مبتنی بر روغن یا الکل استفاده نکنید ، اینها می توانند پوست شما را تحریک کنند.

4. روزانه از مرطوب کننده استفاده کنید ؛ اگرچه پوست روغنی دارید ، هنوز هم مرطوب کننده برای مرطوب نگه داشتن پوست از اهمیت زیادی برخوردار هستند و برای صرفه جویی در وقت و محافظت از پوست خود در برابر اشعه های مضر ماوراء بنفش خورشید ، به دنبال مرطوب کننده ای باشید که حاوی یک ضد آفتاب با طیف گسترده ای با SPF 30 یا بالاتر باشد.

5. از ضد آفتاب خارج از منزل استفاده کنید و قابل ذکر است که ضد آفتاب به جلوگیری از آسیب های آفتاب منجر به چین و چروک ، لکه های سنی و حتی سرطان پوست کمک می کند.

6. برای جلوگیری از زخمو جای آکنه ، به دنبال ضد آفتاب های حاوی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم باشید و از کرم های ضد آفتاب که حاوی رایحه یا روغن هستند استفاده نکنید و در نظر داشته باشید که از مواد آرایشی فاقد چربی استفاده کنید.

7. با آرایش نخوابید ، همیشه قبل از خواب همه آرایش تان را پاک کنید و صورت خود را در طول روز لمس نکنید، اگرچه  لمس کردن صورت تحریک کننده است ، اما با این کار می توانید کثیفی ، روغن و باکتری ها را از روی دستان به صورت خود پخش کنید ؛ فقط هنگام تمیز کردن ، مرطوب کننده یا استفاده از کرم ضد آفتاب یا آرایش صورت خود را لمس کنید و ابتدا دستان خود را تمیز کنید.

8. پوست هر فرد متفاوت است ، و هیچ روش متناسب با همه پوست ها برای مراقبت از پوست وجود ندارد. اگر نگران میزان روغنی هستید که پوست شما تولید می کند و یا با جوش های سر سیاه یا آکنه دست و پنجه نرم می کنید ، برای مراجعه به یک متخصص پوست دارای مجوز ، اقدام کنید.

دیدگاه خود را بنویسید